Bloomberg: İtaliya Azərbaycan qazına görə Gürcüstana qarşı sanksiyalara qarşıdır
20 Fevral 2026 09:48 | Baxış sayı: 234
Bloomberg mənbələrə istinadən xəbər verir ki, Avropa Birliyinin Rusiya neftinin ticarətində iştirak etdiyinə inandığı xarici limanları və bankları cəzalandırmaq səyləri müqavimətlə üzləşir ki, bu da blokun sonuncu, 20-ci sanksiya paketini zəiflədə bilər.
Forbes-in məlumatına görə, bəzi ölkələr Gürcüstan və İndoneziyadakı limanlara qarşı tədbirlər tətbiq etmək təkliflərinə ehtiyatla yanaşırlar. Məqalədə aydınlaşdırılır ki, İtaliya və Macarıstan Gürcüstandakı Kulevi limanı ilə bağlı narahatlıqlarını ifadə ediblər, Yunanıstan və Malta isə İndoneziyadakı limanla bağlı narahatlıqlarını ifadə ediblər.
Bundan əlavə, agentliyin mənbələrinə görə, İtaliya və İspaniya Kubadakı banka qarşı təklif olunan tədbirlərə qarşı çıxıblar.
Bloomberg-in mənbələrinə görə, artan müqavimət AB-nin son sanksiya paketini zəiflətmək təhlükəsi yaradır. Agentliyin mənbələri Romanın Gürcüstandakı limana qarşı sanksiya tətbiq etmək istəməməsini onun Azərbaycandan da qaz nəql etməsi ilə əlaqələndirirlər.