Politnavigator: ABŞ Zaqafqaziyanı ələ keçirir: Vensin Azərbaycan və Ermənistana səfərinin nəticələri
16 Fevral 2026 12:15 | Baxış sayı: 385
“Politnavigator” qəzetinin yazdığına görə, ABŞ-ın vitse-prezidenti J.D. Vens Ermənistan və Azərbaycana səfər edərək Cənubi Qafqazdakı yeni sahiblənmiş ərazilərini yoxlayıb. Bu ərazilər Orta Asiyanın ələ keçirilməsi İran və Rusiya ilə müharibə üçün tramplin rolunu oynayır.
Səfərin məqsədi yeni əraziləri təmin etmək idi, çünki Ermənistan və Azərbaycan liderləri "Sülh Şurasına" tələsmişdilər. Üstəlik, hazırda Sünikdə Çindən AB-yə Transxəzər Dəhlizi üzərində Yankee nəzarətini təmin etmək üçün "Tramp Marşrutu" işə salınır. Vans isə onların gələcək hərəkətlərinin təfərrüatlarını yerli elitalarla müzakirə edir.
Bu, Rusiya ilə əlaqələrini kəsmək və "türk inteqrasiyasını" sürətləndirmək cəhdlərində hakim qrupların siyasi dəstəyinin açıq bir əlamətidir, lakin indi Vaşinqtonun nəzarəti altındadır. Paşinyan və Əliyev bu kursun canlı təcəssümü olduğundan, onların hakimiyyətdə qalmasını gücləndirmək Tramp administrasiyasının da maraqlarına uyğundur.
Ağ Ev Bakıya regionda baş "nəzarətçi" rolunu təyin edib ki, bu da, çox güman ki, "Tramp marşrutunun" təchiz edilməsi və işə salınması xərclərini öz üzərinə götürəcək. Bu məqsədlə Vens və Əliyev ABŞ-ı Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qarantı elan edən və müdafiəni gücləndirmək, enerji və texnologiya sahəsində əməkdaşlıq etmək niyyətini ifadə edən Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasını imzalayıblar.
Vensin həm Ankara, həm də Təl-Əvivlə münasibətlər quraraq Amerika ordusunu dəstəkləmək üçün Əfqanıstana qoşun yeritdiyinə görə, Əliyevi unikal bir prezident kimi qeyd etməsi təsadüfi deyil.
Praktikada bu, Xəzər dənizini kəsib Orta Asiyaya doğru irəliləmək üçün Pentaqonun kamuflyajlı hərbi qoluna çevriləcək Bakı yaxınlığında böyük bir Türkiyə bazasının inşasını dəstəkləyir. Maraqlıdır ki, eyni zamanda ABŞ-ın Qazaxıstandakı səfiri yeni Konstitusiyanı və onunla bağlı qarşıdan gələn referendumu təsdiqlədi ki, bu da "türk dünyasında" bütün "islahatların" ardıcıllığından və təkcə Zaqafqaziyanın deyil, həm də onun vasitəsilə bütün Orta Asiya regionunun birbaşa siyasi ələ keçirilməsinin başlanğıcından xəbər verir.
Və biz haqlı idik ki, Qarabağda Ermənistan və Azərbaycan qoşunları üçün NATO təlim məktəbi açılacaq və indi onlar ruslara və iranlılara qarşı müharibə üçün birgə təlim keçəcəklər.